How can we help?

Lietuvių komanda / The Lithuanian Team

Updated

 

The Lithuanian version of Khan Academy now offers the Early Math course, which contains videos and exercises for primary school students.

The active translation work of the Khan Academy platform started at the end of 2019 when Julius and Osvaldas joined the team. Soon after the breakout of the COVID-19 pandemic, the interest in Khan Academy grew significantly, and more volunteers got involved. Khan Academy brought us together for a common purpose, and our team has now grown into a non-profit organization Fondas 17 that will continue to deliver on Khan Academy’s mission and help reach eager learners and teachers in all corners of Lithuania.

We hope to offer many more Khan Academy lessons in the future. Follow our news by joining the community on our Facebook page.

 

Khan Academy lietuviškos versijos naudotojai jau gali pasidžiaugti Ankstyvosios Matematikos kursu, kuriame yra surinktos pamokos ir užduotys skirtos pradinukams.

Aktyviai versti Khan Academy platformą pradėjome 2019 metų pabaigoje prie komandos prisijungus Juliui ir Osvaldui. Netrukus pasaulį užgriuvus COVID-19 pandemijai, susidomėjimas Khan Academy ženkliai išaugo ir į projektą įsitraukė daugiau savanorių. Khan Academy mus subūrė bendram tikslui, o dabar mūsų komanda išaugo į ne pelno siekiančią organizaciją Fondas 17 , kuri ir toliau vykdys Khan Academy misiją bei padės pasiekti mokinius ir mokytojus visuose Lietuvos kampeliuose.

Mūsų veikla dar tik įgauna pagreitį, tad ateityje tikimės pasiūlyti kur kas daugiau kokybiško turinio. Junkitės prie mūsų bendruomenės ir sekite naujienas mūsų Facebook puslapyje. 

 

Lithuanian language advocate: Julius Serbenta

 

Our team:

Adelė Gurklytė
Lilija Simonaitienė
Saulė Pigulevičiūtė

 

Past members/volunteers:

Gustė Simanavičiūtė

Lauryna Vasinauskė

Aistė Zigmantaitė

Miglė Girdauskaitė

Kristina Kastaljanova

Rugilė Zacharaitė

Laura Urbonaitė

Gražina Pilypienė

Simona Augulytė

Osvaldas Grigas

Eglė Jasukaitytė

Gustas Mikutavičius

Henrikas Kudirka